Dlaczego warto składać regularne wizyty u dentysty?

Próchnica szaleje – potwierdzają to statystyki, które obrazują katastrofalną w skutkach inwazję tej choroby na zębach Polaków. Aż 99% pełnoletnich osób ma lub miało do czynienia z tą chorobą. 92% dzieci i młodzieży ma objawy próchnicy, a co wydaje się być większym koszmarem – nie ma już pełnego kompletu stałego uzębienia. Wiele czynników ma wpływ na ten stan rzeczy, przy czym warto zacząć bić na alarm, inaczej Polska w rankingach spadnie jeszcze niżej niż Wietnam.

Polacy spożywają ogromne ilości cukru (wikipedia.pl). Jakby zapytać przypadkowego Polaka ile zjada tej słodyczy, to jego odpowiedź nie będzie prawdziwa, nawet jeśli powie, że raz w miesiącu kupuje kilogram cukru. Statystyki wyraźnie mówią, że przeciętny Polak spożywa rocznie jakieś pięćdziesiąt kilogramów cukru, przy czym nawet o tym nie wie – bo gdyby wiedział, to by takiej ilości nie tknął. Cukier jest ukryty w składzie wielu produktów spożywczych, przy czym producenci zawsze informują o jego występowaniu, ale nie zawsze "piszą" o konkretnej zawartości. Dla przykładu warto zastanowić się jak to jest z tą obfitością cukru na przypadku konfitury nisko słodzonej, w której to na 100 g produktu przypada aż 43 g cukru. Pozostaje zadać sobie pytanie ile jest cukru w konfiturze, w której producent nie szczędzi na cukrze? Polacy nie mają w zwyczaju tropienia składu produktów opisanego na etykietach, zazwyczaj patrzą na ceny i promocje. Nie wynika to z lenistwa, ale z braku świadomości o szkodliwości cukru, a także z braku wyobraźni, że w najmniej prawdopodobnym produkcie jakim są śledzie też będzie cukier. Poza tym Polacy ciągle się gdzieś śpieszą – nie mają czasu na wnikliwą analizę etykiet. Odbija się to na ich stanie zdrowia i wyglądzie, bo cukier powoduje nie tylko otyłość, ale i próchnicę, a ta zdecydowanie zubaża uśmiech.

Nie ma sensu bać się dentysty – podkreśla Stomatolog z Wrocławia (dentysta-stomatolog.com) – jest to lekarz taki sam jak każdy inny. Jego celem jest zapobieganie próchnicy oraz jej leczenie. Profesjonalni dentyści znakomicie zdają sobie radę z obawami pacjentów, Dlatego w ich gabinetach pacjenci są rzetelnie informowani o przebiegu leczenia, a samo leczenie jest bezstresowe. Należy pamiętać, że dentysta to ekspert w dziedzinie walki z próchnicą, a także we wdrażaniu właściwych nawyków higieny jamy ustnej.

One thought on “Dlaczego warto składać regularne wizyty u dentysty?

1. Ja na szczęście nie mam problemu z zębami, bo regularnie chodzę na wizyty kontrolne i wszystkim to polecam. Jeszcze nigdy nie miałem ubytku ani usuwanego zęba. Jestem przekonany, że to dlatego, że bardzo dbam o higienę jamy ustnej i chodzę na kontrole.